Chemia do ochrony roślin

Środki ochrony roślin to wszystkie substancje, które stosuje się w celu ochrony roślin przed szkodliwymi organizmami. Pomagają one również w zwalczaniu roślin zagłuszających uprawy oraz stymulują wzrost i przebieg procesów biologicznych.

 

Kontrowersje a zastosowanie

Z pewnością środki ochrony roślin skutecznie pomagają zwiększać plony. Z ich stosowaniem związany jest jednak szereg kontrowersji. Uważa się powszechnie, że stosowanie tak zwanej chemii wpływa negatywnie na organizm ludzi oraz zwierząt. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że obecnie uzyskanie zadowalających plonów bez stosowania oprysków jest w zasadzie niemożliwe.

 

Co decyduje o ich działaniu?

Za działanie środków ochrony rośli odpowiada zawarta w nich substancja aktywna, którą określa się również mianem biologicznie czynnej. Mianem tym określa się związek chemiczny, który cechuje się wysoką aktywnością, ale jedynie w odniesieniu do określonych organizmów żywych. Aby odpowiednio dobrać preparat ochrony roślin, należy znać jego skład chemiczny oraz poznać właściwości składników znajdujących się w jego składzie.

 

Podział

Jeżeli pod uwagę weźmiemy zakres zastosowania środków ochrony roślin, wyróżnimy:

  • zoocydy;
  • fungicydy;
  • herbicydy

Zoocydy to środki chemiczne, których celem jest zwalczanie owadów różnego rodzaju. Dzieli się je na kontaktowe, oddechowe i żołądkowe. Podział ten uwzględnia drogę wchłaniania środka do organizmu pasożyta.

 

Fungicydy chronią z kolei roślinę przed działaniem różnego rodzaju chorób grzybowych. Stosuje się je nie tylko do oprysków warzyw,ale również drzewek owocowych, które na choroby grzybowe są bardzo silnie narażone.

 

Herbicydy to obecnie największa grupa chemicznych środków ochrony roślin. Z ich pomocą zwalcza się chwasty, czyli te rośliny, które w ogrodzie czy sadzie są niepożądane. Dzięki temu warzywa, kwiaty czy drzewka owocowe zyskują więcej przestrzeni do rozwoju, a cenne składniki mineralne znajdujące się w glebie nie są „kradzione” przez konkurencję.

 

Środki ochrony roślin można stosować, ale jedynie wtedy, kiedy zachowany będzie okres karencji.