Jak zaprojektować ładny ogród

Piękny ogród to marzenie każdego ogrodnika. Pełen wyrazistych barw i zapachów zachwyci nie jednego gościa, a nas wprawi za każdym razem w dobry nastrój. Ogrodnictwo może być także wdzięcznym hobby. Znajomość roślin, kalendarza ogrodniczego, zasad pielęgnacji i konserwacji i w szczególności pasja to podstawy budowania naszego ogrodu od podstaw. Jednak zanim wsadzimy w ziemię pierwszą bylinę i nasiejemy trawę w naszym ogrodzie, należy pamiętać o stworzeniu projektu. Znacznie ułatwi on późniejszą pracę i będzie stanowił podstawę naszych działań.

Każdy projekt zaczynamy od inwentaryzacji działki.

Aby wiedzieć gdzie i jakie rośliny posadzimy w naszym ogrodzie warto jest zbadać teren i glebę, która będzie stanowiła fundament naszego ogrodu. Pierwszą czynnością jest określenie ukształtowania terenu. Jeśli jest on nie równy, dobrze byłoby zmienić ten stan, by ułatwić sobie w przyszłości czynności konserwacyjne. Koszenie trawy na nierównym terenie jest koszmarem, który każdy powinien uniknąć. Następnie analizujemy stan nasłonecznienia i wilgotności, pamiętając, że niektóre rośliny lepiej znoszą miejsca zacienione, a inne szybciej rosną w pełnym słońcu. Powinniśmy także zbadać skład chemiczny gleby – czy jest kwasowa, czy zasadowa, jakich składników odżywczych jej brakuje i jaki jest jej rodzaj. Ustalenie tych czynników będzie miało decydujący wpływ na wybór roślin, gdyż nie wszystkie rośliny wytrzymują pewne warunki. Odżywienie gleby poprawi jej kondycję, co w przyszłości zaowocuje zdrowymi i silnymi roślinami. Tuż przed rozpoczęciem projektowania zmierzmy dokładnie powierzchnię działki, by odpowiednio rozplanować poszczególne elementy.

Style i kompozycje ogrodnicze.

Każdy najmniejszy projekt ogrodniczy jest wielką wartością dla rozwoju ogrodnictwa. Dzisiaj możemy podziwiać wspaniałe ogrody Ludwika XIV, które rozsławiły Francję za granicą. Każdy element jego powierzchni został skrupulatnie zaplanowany. Prace nadwornych ogrodników i artystów wpłynęły na rozwój poszczególnych stylów ogrodniczych. Czerpali oni inspiracje z natury, a także tworzyli niestandardowe pomysły. Dzisiaj możemy korzystać z tego dobrodziejstwa i wybierać spośród wielu stylizacji. Najpopularniejsze z nich, romantyczne, francuskie, angielskie, wiejskie, czy japońskie, możemy zaobserwować w wielu przydomowych ogródkach, a także w parkach miejskich. O stylu ogrody, decyduje przede wszystkim dobór roślin i elementów ozdobnych, kolorystyka i kompozycja przestrzenna. Gdy mówimy o kompozycji w ogrodzie, mamy na myśli sposób rozłożenia poszczególnych elementów. Jest kompozycja swobodna, która nacechowana jest dowolnością formy i dosłownie swobodą. W kompozycji geometrycznej panuje ład i porządek. Nic nie jest tu pozostawione przypadkowi. W takim ogrodzie uderza w nas harmonia i ścisła struktura. Występuje także kompozycja mieszana, powstała z połączenia dwóch poprzednich. Pamiętajmy, że wybór stylu, ma odpowiadać przede wszystkim naszym potrzebom. Ogród jest indywidualną koncepcją i odzwierciedleniem duszy właściciela.

Jak dobrać rośliny?

Ozdobą każdego ogrodu są występujące w nim rośliny. Kolorowe kwiaty, wysokie drzewa, czy zielone trawy mają wpływ na świeżość powietrza, którym oddychamy, ale i dostarczają nam wielu walorów wzrokowych, zapachowych i smakowych. Piętrzące się w naszym ogrodzie barwy będą na pewno miłe dla oka, choć przy ich wyborze powinniśmy przede wszystkim kierować się rozwagą i subtelnością. Czasami użycie zbyt wielu kolorów popsuje nam wygląd ogrodu. Będzie on pstrokaty i przesadzony. Najpierw zadecydujmy, które miejsca w naszym ogrodzie należy wyeksponować. Będą one reprezentacją naszego ogrodu. Po pierwsze powinniśmy kierować się zasadą różnorodności i zestawiać ze sobą rośliny, zwracając uwagę na ich wysokość, barwę i fakturę. W naszym ogrodzie powinny znaleźć się zarówno gatunki liściaste i iglaste, by ogród pozostał piękny przez cały rok. Po drugie bardzo ważna jest zasada praktyczności. Powiedzmy sobie szczerze – o ogród trzeba dbać. Niezależnie od tego jaką kompozycję wybierzemy i jakich roślin użyjemy, niezbędne będzie poświęcenie im czasu na pielęgnację. Jeśli jesteśmy zapracowani, wybierzmy rośliny, które są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Są to między innymi oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, świerk pospolity, irga pozioma, jałowiec zwyczajny, trzmielina Fortune’a, funkia Fortune’a, tawułka Arendsa, żurawka drżączkowata, bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny i winobluszcz pięciolistkowy. By uniknąć problemów związanych z nieprzyjmowaniem się roślin, posadźmy to co rośnie za naszym płotem. Czasami warto spytać się sąsiadów o rośliny, które uprawiają w swoich ogrodach. Przede wszystkim pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru. Subtelnie zaaranżowany ogród, bogaty w harmonie, a nie w dużą ilość ozdób, będzie nie tylko łatwiejszy w utrzymaniu, ale bardzie atrakcyjny.

Projektowanie ogrodu to czysta przyjemność, choć zajmuje nieco czasu. Warto jednak zapoznać się z artykułami na temat projektowania, poczytać książki i czasopisma ogrodnicze, które wzbogacą naszą wiedzą i wpłyną na rozwój naszych koncepcji. Każdy pomysł jest wart realizacji. Przy tworzeniu ogrodów kierujmy się kreatywnością i poszukujmy ciekawych rozwiązań. Najpiękniejsze ogrody, to te z duszą, w których można ujrzeć rękę właściciela.