Projektowanie małej architektury

Architektura powszechnie kojarzy się z ogromnymi budynkami i projektami o charakterze mieszkaniowym lub na powierzchnie biurowe dla firm. Tymczasem istnieje pewien jej odłam, zwany małą architekturą, który w codziennym życiu ma nie mniejsze znaczenie, a często jest niedoceniany. Bez małej architektury nasze posiadłości oraz obszary miejskie byłyby dziwnie puste.

 

Definicja pojęcia

 

Wyjaśnienie czym jest mała architektura nie jest niczym trudnym, gdyż sama nazwa doskonale określa swój zakres pojęciowy. Otóż pojęcie to obejmuje wszystkie niewielkie obiekty budowlane, które mogą mieć charakter zarówno prywatny, jak i powszechny. Małą architekturę można w pewien sposób podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich obejmują obiekty, które stawiane są w przydomowych ogrodach, takie jak altany czy małe fontanny. Drugą stanowią wytwory o charakterze publicznym, o wysokiej użyteczności, a więc place zabaw lub wiaty, w których trzymane są kosze na odpady. Trzeci i ostatni podtyp wyróżnia się ze względu na jego znaczenie religijne. Mamy więc tutaj przydrożne kapliczki i figury świętych. Widać więc jak na dłoni, że mała architektura otacza nas z każdej strony i korzystamy z niej zupełnie nieświadomie, lecz gdyby nagle usunąć wszystkie podlegające pod nią obiekty, to dotkliwie poczulibyśmy ich brak.

Zasady

 

Tym, co wyróżnia małą architekturę, jest jej wysoka użyteczność. Wprawdzie w przypadku obiektów o charakterze religijnym stanowią one miejsce kultu, bez określonej funkcji użytkowej, jednak pozostałe podtypy wyodrębnione w małej architekturze są stricte przeznaczone do wykonywania określonych zadań i służenia człowiekowi. Trzeba o tym pamiętać, kiedy wykonuje się projekty. Mała architektura oczywiście musi być estetyczna i przyjemna dla oka, jednak nie może się to odbywać kosztem praktyczności. Co więcej, każdy obiekt zaszeregowany w obrębie tej konkretnej grupy architektonicznej musi być idealnie wkomponowany w otoczenie. Powinien stanowić z nim spójną całość zarówno stylistyczną, jak i użytkową. Jeżeli ciężko jest zaakcentować w pozytywny sposób jego walory estetyczne, czego przykładem mogą być wiaty śmietnikowe, to powinny przybrać one taką formę, aby jak najmniej rzucały się w oczy, cały czas idealnie spełniając swoje funkcje. Obiekty małej architektury są bardzo ważne w codziennym życiu, a przez to często wykorzystywane. Wskazuje to na to, że ich projekty powinny zawierać poprawkę akcentującą fakt ich niezwykłej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia, a także działanie upływającego czasu. Duże znaczenie ma tutaj wykorzystywane przy budowie czy produkcji tworzywo. Wysoka funkcjonalność oznacza wzmożony nacisk na kwestie bezpieczeństwa i komfortu korzystania z obiektów małej architektury.

Podsumowanie

 

Projektowanie obiektów z zakresu małej architektury na pewno jest mniej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku pełnowymiarowych budynków. Jednakże biorąc pod uwagę jej ogromne znaczenie należy docenić wysiłek, jaki wkładają projektanci w stworzenie niezwykle funkcjonalnych, a przy tym użytecznych przedmiotów.