Warzywa w ogrodzie przydomowym

Trudno zaprzeczyć temu, że warzywa są ważnym elementem w diecie każdego człowieka. Wyróżnić można jednak warzywa bardziej i mniej zdrowe, czyli takie, które są silnie nawożone chemicznymi środkami, a nawet genetycznie modyfikowane. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszą się warzywa dostępne na ryneczkach, osiedlowych bazarach czy w specjalnych sklepach ekologicznych. Osoby mieszkające w dużych miastach raczej nie mają innego wyboru, jeśli zależy im na zdrowych warzywach. Jednak jeśli masz dom jednorodzinny z większą działką, może warto pomyśleć o tym, by założyć swoją własną hodowle warzyw? Nie musi być ona duża – tylko na własny użytek, z podstawowymi, tymi najbardziej lubianymi warzywami, takimi jak marchewka, burak, cebula, kapusta, rzodkiewka, kalafior, sałata, ogórek, może fasolka szparagowa, cebula i inne.

Idea własnego ogródka działkowego staje się coraz rzadziej praktykowana. A szkoda. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, by móc cieszyć się naprawdę zdrowymi warzywami. I to w dowolnym momencie. W każdej chwili można sięgnąć po świeżą marchewkę czy cebulę, a na jesień i zimę wystarczy trzymać zapasy w piwnicy. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo zdrowe i wygodne, ale również tanie. Nasionka kosztują niemal grosze, a pozostałe koszty to już tylko praca własna, której tak naprawdę wcale nie jest bardzo dużo. Co więcej, dla wielu osób prowadzenie takiej działeczki to prawdziwa przyjemność i forma rekreacji.

Można też pokusić się o to, by obok standardowej działki postawić specjalną folię bądź szklarnię, dzięki której rośliny szybciej i wcześniej dojrzewają oraz dłużej mogą rosnąć w ziemi, gdy zbliża się jesień (mimo pojawiających się powoli przymrozków na dworze).

Prowadzenie przydomowej działki z warzywami nie jest ani drogie, ani bardzo czasochłonne – wystarczy znaleźć 2-3 godzinny w ciągu dnia, i to nawet nie codziennie. A korzyści okazują się nieporównywalnie duże – począwszy od posiadania własnych warzyw zawsze pod ręką, poprzez niską cenę uprawy, darmowe produkty oraz gwarancję świeżości, zdrowia i braku chemii, aż po przyjemność z samego faktu posiadania i uprawiania takiej działki warzywnej.